Duże złożenia 3D

Nowy zaawansowany silnik graficzny programu zapewnia OGROMNY PRZYROST WYDAJNOŚCI oraz dużą STABILNOŚĆ środowiska projektowania – te „tylko dwa czynniki” zapewnią konstruktorowi spokojną i dużo bardziej wydajniejszą pracę na niespotykanym dotychczas poziomie.

Podczas rozwoju T-FLEX CAD zwrócono szczególną uwagę na uzyskanie lepszej wydajności pracy. W rezultacie różnych działań i zmian – zoptymalizowano mi.in.: proces otwierania plików, znacząco zmniejszono rozmiaru pliku, zwiększono wydajność grafiki, przyśpieszono proces wstawiania i edycji fragmentów 3D oraz regeneracji modeli 3D, zmniejszono liczbę przerysowań interfejsu użytkownika w systemie. Dalsze przyśpieszenie systemu zostało osiągnięte dzięki wykorzystaniu wielowątkowości obliczeń.

T-FLEX CAD od wersji 12 wykorzystuje nowy ciągle udoskonalany silnik graficzny, który zapewnia teraz znacznie wyższą wydajność i jakość podczas pracy z dużymi trójwymiarowymi modelami. Nowa grafika oparta jest na innowacyjnej architekturze i wykorzystuje wydajności współczesnych kart graficznych. W zależności od wydajności głównego procesora i karty graficznej, jak również struktury modelu uzyskano duży przyrost wydajności graficznej.

KONWERTOPLAN - model wykonany w całości w T-FLEX CAD (ponad 60 tysięcy części).

Model dużego zmiennopłatu wykonany od podstaw w całości w T-FLEX CAD, pokazuje wiele możliwości systemu. Projekt został stworzony przez jednego z inżynierów firmy TopSystems wyłącznie na podstawie informacji z otwartych źródeł i własnych doświadczeń.

Złożenie utworzone w systemie T-FLEX CAD 16 jest jednym z najbardziej rozwiniętych i złożonych – zawiera ponad 60 000 części. Całkowita „waga” złożenie wraz ze wszystkimi zależnymi elementami wynosi ok. 1,7 GB.

Całość w tym hydraulika są zaprojektowane tak szczegółowo, jak to możliwe. Model posiada pełne okablowanie elektryczne, wstawione są nity i inne elementy złączne. Za pomocą czytelnego okna dialogowego można sterować złożeniem. Oznacza to, że rozwinięta parametryzacja T-FLEX CAD odgrywa kluczową rolę również w tworzeniu tak złożonego modelu i zarządzaniu nim:

Ponadto model zawiera pełną strukturę montażową i konstrukcyjną.

Praca z modelem i obracanie sceny 3D odbywa się na szczegółowym modelu – bez mechanizmów optymalizujących do pracy z dużymi złożeniami, bez żadnych uproszczeń geometrii i innych sztuczek mających na celu przyspieszenie procesu, ponad to w widoku włączone są krawędzie co ukrywane jest przez wiele systemów CAD dla przyspieszenia pracy. Wszystkie narzędzia optymalizacji pracy z dużymi złożeniami są oczywiście dostępne w T-FLEX CAD, ale zadaniem modelu jest pokazanie pełnej mocy T-FLEX CAD.

Widok kokpitu z kamery lub T-FLEX VR
Skrzydła obrócone o 75 stopni

Krótko mówiąc, obrót odbywa się z dużą prędkością, co potwierdza nagranie wideo w czasie rzeczywistym – zwróć uwagę na to, jak płynnie obraca się tak duży zespół (podczas nagrywania wideo użyto manipulatora 3D). Model na filmie zawiera 60 677 części (3100 części mniej niż ten z powyższych screenów):

Nowa wersja T-FLEX CAD wprowadza duże przyspieszenie otwierania plików, szczególnie tych zawierających wiele tysiecy części! 

T-FLEX CAD 16 potrzebuje ok. 90 sekund na otwarcie tego projektu… Nowy T-FLEX CAD 17 otwiera model w zaledwie 25 sekund!

Wersja
Czas otwarcia
T-FLEX CAD 16
1 min 30 sek
Wersja
Czas otwarcia
T-FLEX CAD 17
25 sek

Film został wykonany na mobilnej stacji roboczej DELL Precision M6800 z działającą w tle aplikacją do nagrywania, która dodatkowo obciąża system.

  • Procesor: i7 7920HQ 3,1 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: Nvidia Quadro P4000M
  • System operacyjny: Windows 10 x64
Praca z dużymi trójwymiarowymi złożeniami składającymi się z kilkudziesięciu lub nawet kilkuset tysięcy części – nigdy nie była bardziej prosta i szybka (nawet z zachowaniem szczegółowego wyglądu części).

Dystrybutor T-FLEX CAD zapewnia profesjonalne szkolenie w zakresie tworzenia złożeń 3D i innych tematów związanych z pracą w oprogramowaniu. W razie zainteresowania zapraszamy do kontaktu.

Dodatkowo do pracy na jeszcze większych złożeniach – dużą poprawę wydajności można uzyskać poprzez:

► Ukrycie krawędzi modelu,
► Przejście z widoku renderowanego na pocieniowany,
► Wyłączenie lub zmianę poziomu wygładzania krawędzi,
► Włączenie pracy w Trybie Dużych Złożeń i/lub innej opcji dostępnej w oknie „Zarządzania Złożeniem” tj. ukrycie gwintów czy też nie pokazywania części mniejszych od zdefiniowanej wielkości. Tryb dużych złożeń pozwala na częściowe wyładowanie wybranych części i podzłożeń z projektu – co powoduje m.in. znaczne zmniejszenie zapotrzebowania na pamięć RAM.
► zmianę jakości siatki modelu.

Brak wygładzania krawędzi, słabsza jakość siatki czy brak widocznych krawędzi są często domyślnymi ustawieniami w wielu systemach CAD – dlatego podczas dokonywania testu wydajności należy zwrócić uwagę na te parametry. Warto zaobserwować również występujące w wielu przypadkach upraszczanie geometrii modelu podczas obrotu – jakie objawia się wyświetlaniem „kanciastych” części. W niektórych przypadkach może dochodzić do znikania części lub np. wyłączenia widoczności krawędzi. Zarówno upraszczanie jaki i ponowne wyświetlenie części lub krawędzi powoduje konieczności oczekiwania na możliwość kontynuacji pracy w programie po ustaniu obrotu. T-Flex CAD  podczas obrotu modelem złożeniowym zachowuje jego szczegółowość.
Dobrą wydajność systemu można uzyskać na przeciętnej klasy sprzęcie komputerowym nie koniecznie wyposażonym w profesjonalne karty graficzne – co znacznie ogranicza koszt zakupu komputera pod aplikację CAD.

Zobacz również projekt odrzutowca biznesowego (ok. 50 000 części)